zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Landscape ze Žižkova do Malešic

Nákladové nádraží Žižkov

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Landscape festival se vrátil do Prahy, po loňském ročníku na Vysočině jej hostití česká metropole a jako v předchozí dekádě má zázemí v budově Nákladového nádraží Žižkov. Do konce září oživí Žižkov a část Malešic více něž dvě desítky site-specific architektonických intervencí a uměleckých instalací. Festival se tradičně věnuje širším souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. Jeho cílem tak není pouhé zpestření městské krajiny během léta, ale nabídka a hledání možností využití veřejných míst, ať už se jedná o místa pro zábavu nebo relaxaci. K hrám i sportu například slouží dvanáctimetrová kladina od Mjölk architekti, kteří jsou autory i dřevěné pergoly, jež bude naopak sloužit odpočinku.

Nami Ňami studio myslí na nejmenší a v rámci festivalu bude sloužit dětským hrám jejich instalace Nami play nabízející alternativní pohled na místa pro hru. Převážně z recyklovaného materiálu pro Landscape festival vytvořil další monumentální objekt Jan Zdvořák, Elhl & Koumar architekti jsou pak autory dočasného altánu na Jarově. K posezení kolemjdoucí vyzve obří křeslo od Zdeňka Ruffera, na civilizační odpad pak upozorní dvojice umělců Aleš Hnízdil a Aleš Kurz. Do festivalu se letos dále zapojí například Dagmar Šubrtová, Anna Beata Háblová, MOD architekti, Epos 257, studia Prague Idiots nebo zerozero. Své vize nabídnou i studenti AVU z ateliérů intermedia I a intermedia II. Festivalová trasa propojí Nákladové nádraží Žižkov a Malešický les. Landscape festival připravil kurátorský tým Anna Borovská, Lada Kolaříková a Dan Merta.
Festival potrvá až do 30. září 2024 a jako vždy jsou všechny akce přístupné zdarma.
Tříměsíční mezinárodní projekt je připravován ve spolupráci s hlavním městem Praha, Městskou částí Praha 3 a IPR Praha. Koná se pod záštitou náměstka primátora hl. m. Prahy Petra Hlaváčka a místostarosty Prahy 3 Pavla Dobeše. Landscape festival pořádá Architectura, z.s. v čele s Danem Mertou. Více informací je k dispozici na www.landscape-festival.cz.

Ideou letošního ročníku, který má podtitul Cesta z města je zahájení procesu „taktického urbanismu“ a „dočasného využití území“ místními obyvateli a komunitami. Fenomén dočasného využití hraje významnou roli jak při hledání budoucí podoby veřejných prostranství, tak i části areálu funkcionalistické památky Nákladové nádraží Žižkov. Proto do něj bude touto cestou zapojena kromě architektů, urbanistů, umělců a krajinářů i široká veřejnost. „Může tak vzniknout neformální městská laboratoř a experimenty prověřující úspěšnost různých způsobů využití, které propojí urbanismus, developerskou sféru, umění, aktivistické skupiny a nejširší veřejnost. Navíc nabízíme možnost navštívit a zažít ojedinělou pražskou divočinu netradiční formou,“ vysvětluje Dan Merta, zakladatel a ředitel Landscape festivalu. To ostatně potvrzuje například dočasná instalace dřevěného schodiště s názvem Žižkovská Highline od studia Archwerk u divadla Ponec, které díky Landscape festivalu svému účelu slouží od roku 2018 a nedávno prošla rekonstrukcí.

Festival naznačí zelenou linii, která se s revitalizací brownfieldu Nákladového nádraží Žižkov, stane cestou propojující ve stopě bývalé železniční trati oblast Krenovky (Florenc), vrchu sv. Kříže a sérii neurbanizovaných zalesněných ploch kolem Malešického lesa, táhnoucích se k přírodnímu parkům Smetanka a Klánovice–Čihadla s vazbami až do otevřené́ krajiny za hranicí metropole. Cesta nabídne jiný pohled na urbanismus a topografii Žižkova a části Malešic, setkání města a krajiny i hledání jejich rovnováhy. Dočasnými uměleckými a architektonickými intervencemi, ale také performancemi, divadlem, pohybovým uměním nebo jinými formami participativního umění zprostředkuje hlubší zážitek z přírody a iniciuje proces objevování městské krajiny a potenciálu veřejného prostoru.

Festivalový program nabídne i několik tematických výstav a doprovodných přednášek a diskusí, které se budou věnovat tématům jako jsou umění ve veřejném prostoru, taktický a zelený urbanismus. Některé z akcí se zaměří přímo na rozvoji městské části Prahy 3, na jejímž území se festival převážně odehrává. „Praha 3 podporuje Landscape festival mimo jiné pro jeho schopnost otevírat diskuzi o budoucnosti veřejného prostoru. Festival neustrnul v minulosti, ani nesetrvává v prezentování současnosti, ale řeší i budoucí podobu jednotlivých lokalit. Dobře je to vidět například na proměnách Krenovky nebo Tachovského náměstí, o nichž Ladscape festival před lety otevíral diskuzi a dnes jsou již dokončené. Hodně se mluvilo také o vrchu Vítkov, kde už dnes probíhá první etapa rozsáhlé rekonstrukce,“ vysvětluje místostarosty Prahy 3 Pavel Dobeš a dodává: „u letošního ročníku vnímám jako zásadní téma rozvoj brownfieldu na bývalém Nákladovém nádraží Žižkov, především pak budoucnost historické budovy. Mým cílem je, aby se z této kulturní památky stalo kulturní a společenské srdce budoucí městské čtvrti. Budeme se bavit o tom, jak by toto centrum mohlo vypadat, budeme hledat inspiraci v zahraničí a řešit, proč má do této jedinečné industriální památky investovat hlavní město.“ Součástí festivalu je mimo jiné výstava Nový Žižkov, na které veřejnosti představí architekta Eva Jiřičná svůj největší rezidenční projekt Centrum Nového Žižkova s unikátní rozvlněnou věží. Se svým návrhem zvítězila architektka Jiřičná ve velké mezinárodní architektonické soutěži v konkurenci 98 ateliérů z 30 zemí světa. Následně pět let probíhaly úpravy vítězného projektu podle požadavků řady různých institucí, aby bylo dosaženo shody na výškách a celkovém řešení zástavby.

Festival se konal na Žižkově poprvé v roce 2014, kdy inicioval záchranu ojedinělého funkcionalistického komplexu Nákladové nádraží Žižkov, který byl prohlášen kulturní památkou v roce 2013. V Praze se konal ještě v létech 2015, 2018, 2020 a 2022. V roce 2021 festival na měsíc upozornil na krásu Dolního Žižkova projektem Žižkovská spojka. Architektonické a urbanistické intervence je třeba vnímat v poloze akupunkturní participace, která umožňuje kreativní hledání budoucí proměny dnes často opomenutých lokalit. Tak jak došlo k proměně lokality Krenovka, kterou Landscape festival za podpory Prahy 3 transformuje a zabydluje ve spolupráci se dalšími organizacemi od roku 2018 – Krenovka, Sudop Real, Tanec Praha, Unijazz. Bohužel za naprostého nezájmu vlastníka okolních pozemků – Správy železnic.

17.6.2024 08:06:36 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Street art festival WALLZ oživí plzeňské budovy a ulice

Pilsen Street art festival WALLZ

Fasády domů, podchodů, garáží, ale i povrch celých ulic... Často nevzhledná a zanedbaná místa v Plzni se stáva ...celý článek



Časopis 26 - sekce

DIVADLO

Hrabě Drákula řádí v MDMB

Eva Reiterová a Ivo Theimer (Drákula)

Hrdinou poslední premiéry letošní sezóny Městského divadla Mladá Boleslav je nejznámější nemrtvý - samotný hra celý článek

další články...