zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Co se děje u bubenečské čističky vod

Co se děje u bubenečské čističky vod

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Občanské sdružení Mezery patří k nejprogresivnějším seskupením alternativního divadla (a dalších žánrů). Společenství, které kolem shromáždili Miroslav Bambušek a Ewan McLaren, vytváří neobvyklé projekty site-specific, které jsou pro divadelníky nevídanou lahůdkou.
Po projektu Zdař bůh!, který uskutečnili v ostravském dole, přesídlili nyní do Ekologického muzea v Praze 6 – Bubenči. Právě zde, v bývalé čističce vod, uskutečnili projekt VODA (odehrával se v suterénních prostorách muzea , v „domu lapače písku.“) Hned vzápětí představují další dílo. Unikátní divadelně hudební projekt o zapomenuté židovské čtvrti na území dnešní Libně, který napomůže její budoucnosti, pod názvem Do židů, vychází z textu Miroslava Bambuška. Premiéra se odehrála 24.června a do konce měsíce se uskuteční 6 představení.
Pro tento projekt získalo společenství další prostor v bezprostřední blízkosti Muzea. Starý sklad, který má být do konce roku zbourán. V současné době je ovšem k dispozici sdružení Mezery, které tu hodlají v létě vytvořit alternativní prostor pro zábavu lidem, kteří mají rádi kulturu, především tu alternativní. Toto místo funguje pod názvem Rarach a budou se zde pořádat koncerty alternativní hudby, happeningy, promítání filmů a pod. po celé léto.

DO ŽIDŮ
Zmizelá Libeň v dramatickém textu Miroslava Bambuška (divadelní projekt)
Text nové hry Miroslava Bambuška Do Židů byl napsán na objednávku nakladatelství Babylon, a měl být původně realizován v místě, kde se skutečně odehrává – a to v Libni. I když tento úmyls nevyšel, specifický prostor v Bubenči je dostatečnou náhradou.
Do Židů upozorňuje na starou židovskou čtvrť - a její téměř ztracenou duši. Zapomeneme? Přesunuto, přestěhováno, zamčeno. S povodňovou vlnou se vrací duše zemřelých: Herschmann Welemin, Zipperle Ledetschin, Isaak Schifmann...
Miroslav Bambušek, autor dramatického textu, který vyšel v roce 2009 v nakladatelství Babylon jako součást publikace mapující historii vrstevnaté lokality Libně, k tématu dodává: "K psaní mě vedla zjištěná skutečnost cílené eliminace jakékoli paměti na libeňskou minulost. Prostřednictvím textu hry lze vstoupit do již neexistujícího světa židovské čtvrti a tím potvrdit jeho minulou existenci a podtrhnout tak jeho potenciální „záření“. Další rozměr textu stojí na studiu židovských tradic, myšlení a zákonitostí židovské víry. Tuto hru lze pochopit i jako službu mrtvým duším, které nenalezly přirozeného pokoje, poněvadž i jejich poslední věci v této lokalitě byly smeteny z povrchu zemského – přirozeně bez návratu – a nahrazeny prázdnotou“.
Libeňská židovská čtvrť patřila ještě v osmnáctém století svým významem a rozlohou k druhému největšímu židovskému osídlení na dnešním území Prahy. V současných plánech i skutečných ulicích města bychom ji však těžko hledali. Zbyla prázdná místa, momentálně využívaná jako provizorní parkoviště, jako opuštěná skladiště stavebních sutin a plochy pro případné budoucí staveniště. Z původní zástavby zůstaly tři osamělé domy a názvy čtyř ulic: Koželužská, Vojenova, Octářova a Chocholouškova. Na přelomu milénia byl v původních hranicích židovského osídlení postaven jediný moderní objekt, administrativní centrum Palmovka Park, komplex sídla Metrostavu.

10. listopadu 2009 sdružení Babylon a Mezery realizovalo inscenované čtení hry v Libeňské synagoze na Palmovce, po němž následovala bouřlivá diskuze o minulosti a budoucnosti místa.
Nyní pro provizorní prostor sdružení Mezery, klub Rarach, připravil režisér Jiří Pokorný spolu s hudebním skladatelem Petrem Kofroněm a kostýmní výtvarnicí Zuzanou Krejzlovou nové dramaticko - hudebně - vizuální dílo. V něm se do jisté městské části, která patří ruským developerům, vrací cizinka Sára, hledající svoje kořeny. Vedle luxusu se také setkává s bezdomovci a dalšími vykořeněnými postavami…

Co jsou MEZERY, o.s.?
Sdružení Mezery, o.s. se dlouhodobě zabývají divadelní reflexí společenských témat, které realizují v nedivadelních, tzv. site specific, prostorách. Sdružení Mezery založil v Lounech v roce 1999 producent, režisér a dramatik Miroslav Bambušek. V roce 2004 sdružení přesídlilo do Prahy, kde nejprve realizovalo projekt Balkánská sezóna a poté reflexi soudobých českých dějin, projekt Perzekuce, týkajících se mj. Česko-německé otázky. Nyní probíhá projekt Cesty energie 2009 - 2013 o energetických zdrojích střední Evropy, z nichž zatím byly realizovány dvě inscenace: Zdař Bůh a Voda. Vedle divadla sdružení Mezery produkuje i filmy: Efekt přihlížejícího a Jan Hus - mše za tři mrtvé muže.

28.6.2010 23:06:57 JaSop | rubrika - Zveme ...

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zveme ...

Trochu buřtový, trochu medový večer

Buřty v medu (Foto: Dan Drahotský)

Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, uvádí novou inscenaci Bu ...celý článek


Na jevišti se objeví Věštkyně

Věštkyně

Na jeviště Divadla Na Fidlovačce přichází hostující inscenace Věštkyně. V hlavních rolích bláznivé komedie div ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v celý článek

další články...