zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument o Františku Emilu Burianovi – Fanatik tvořivosti

E.F. Burian

autor: Z webu   

V sobotu 11. srpna 2007 od 21.35 h uvede ČT2 zajímavý dokument o divadelním tvůrci E.F. Burianovi, kterého představuje režisérka Jana Hádková ve filmu Fanatik tvořivosti především jako vynikajícího hudebníka.
Jméno Emila Františka Buriana si většina lidí spojuje s avantgardním divadlem předválečného Československa a konkrétní činností Burianova Déčka. Jen zasvěcení tuší, že Burian nebyl umělcem jednoho oboru - kromě toho, že byl dramatikem, režisérem, příležitostně také scénografem, byl také spisovatelem, etnografem, jazzmanem, ale původně, i svým vzděláním, byl především hudebním skladatelem.

Dokumentární film režisérky Jany Hádkové se pokouší zachytit právě tuto stránku jeho umělecké činnosti. Mapuje jeho hudební vývoj, připomíná jeho známé i neznámé skladby z oblasti populární i vážné hudby a všímá si i jeho kompozic pro film a divadelní scénu.

Burian napsal od svých šestnácti let přes dvě stě hudebních děl - byly mezi nimi sonáty, suity, kvarteta, opery i kantáty, jazzové skladby, orchestrální skladby a v padesátých letech pak i oslavné písně. Protože se v současné době hrají jeho skladby velmi zřídka - jedním z důvodů je i nesnadná dostupnost jeho hudebního odkazu - a rovněž není k dispozici mnoho použitelných nahrávek, nechali autoři dokumentu některé skladby nastudovat přímo pro film. Živě tu zazní například Americká suita pro dva klavíry z roku 1926, Sonáta C dur pro klavír v podání Tomáše Víška nebo árie z Burianovy opery Před slunce východem, které nastudoval přední český pěvec Ivan Kusnjer s klavíristou Jiřím Pokorným. Po více než sedmi desetiletích má tak divák příležitost udělat si představu o Burianově prvním operním díle, které v roce 1925 uvedla opera Národního divadla.

Kromě muzikologa dr. Josefa Beka, který provází celý film jako zasvěcený badatel a znalec Burianova hudebního díla, vystupují v dokumentu i osobnosti, které Buriana zažily ještě při jeho umělecké činnosti ve třicátých a čtyřicátých letech - herečka Milena Vildová-Caltová, která začínala v Burianově Voicebandu v roce 1939, skladatel Jiří Sternwald, člen Burianova jazzového orchestru v pražském Mánesu a později jeho spolupracovník v Déčku nebo Božena Brodská, která tančila u Buriana koncem čtyřicátých let. Skladatel Jan Klusák se tu vyznává z obdivu k Burianovým operám, muzikolog Josef Herman hodnotí jeho scénickou hudbu a hudební publicista Jan Šmolík se zamýšlí nad Burianovým poválečným lidským i uměleckým extempore. Emil František Burian-skladatel může být pro mnohé milovníky české hudební kultury dvacátého století zajímavým objevem.

31.7.2007 01:07:54 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Letošní KAMEN!CE jedinečná hudební dramaturgie

Atmosféra festivalu festivalu (Foto: Jakub Červenka)

Festival KAMEN!CE zveřejnil kompletní line-up. Během tří dnů, od 6. do 8. června 2024, vystoupí v rámci čtvrté celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

další články...