zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmy na obrazovce 42. týden

Z filmu Kluci jsou zpět

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Maradona režie Kusturica
Diego Maradona v celé své velikosti, vášnivost i lidskosti znovu navštěvuje pomníky svých triumfálních vítězství. Poprvé po 20 letech se vrací na místo, kde se narodil, v extravagantním stylu slaví své 45. narozeniny, trénuje budoucí fotbalové hvězdy. Po celou dobu sledován pozorným okem Emira Kusturici. Od velkoleposti přes tragický úpadek k oslavnému znovuzrození. Sportovní hrdina, šampión, padlý idol a inspirace milionům lidí...
Kontroverzní Maradona nejen pro své přátelství s Ugem Chavezem či obdivem k Fidelovi Castrovi, ale i pro své období drog a alkoholu, slávy, která mu nezvladatelně stoupla do hlavy, rekapituluje svůj vzestup i pády. Nyní již ví, co je pro něj nejdůležitější, hledá oporu v rodině, otevřeně mluví o tom, co s ním udělaly drogy a co si z toho vzal pro sebe.
Osobnost světové kinematografie Emir Kusturica a idol milionů lidí celé planety Diego Maradona se sešli, aby se podělili i o to, co možná skandující dav nechce slyšet. Vysílání: 15.10., 23.50 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Clive Owen Kluci jsou zpět
Sportovní novinář Joe Warr žije v harmonickém manželství s půvabnou Katy a pětiletým synkem Artiem. Žena však onemocní a Joe, který měl v rodině roli hodného, ale zaneprázdněného tatínka, musí po její smrti vzít domácnost a péči o syna do svých rukou. Zavede svérázná pravidla, jež nemají daleko k anarchii a jejichž dodržování změní útulný domov v chaotický ráj lumpů. Dvoučlennou domácnost později doplní ještě Joeův dospívající syn Harry z prvního manželství, který má pocit, že mu otec něco dluží.
Netradiční rodinné drama režiséra Scotta Hickse vzniklo podle autobiografické knihy novináře Simona Carra, popisující jak nesnadné je pro ovdovělého otce vyrovnat se se ztrátou partnerky, vytvořit domov osiřelému dítěti a přitom zvládat náročné povolání. Film bez zbytečného sentimentu a citového vydírání vypovídá o pozitivním přístupu k životu navzdory osudu, o touze po rodinném zázemí i o vztahu malého dítěte ke smrti. Snímek stojí především na hereckých výkonech, vedle civilního Clivea Owena v roli otce podávají vynikající výkony i oba představitelé dětských rolí, Nicholas McAnulty a George MacKay. K atmosféře filmu přispívá také hudba islandských Sigur Rós. Vysílání: 16.10., 22.10 hod., ČT2.

Světové filmové perly Síla odvahy
Květen 1944 a skupina pěti žen zapojených do odboje seskočí padákem na okupované francouzské území se speciálním úkolem. Mají zachránit britského geologa, který byl zajat v Normandii a zabít německého plukovníka SS Heindricha. Skupinu vede vdova po vůdci odboje Louise (Sophie Marceauová), která prošla střeleckým výcvikem. Jeanne (Julie Depardieuová) je žena, pro kterou byl nejtvrdším výcvikem její vlastní život. Někdejší showgirl Suzy (Marie Gillainová) bývala Heinrichovou milenkou. Gaëlle (Déborah Françoisová) je odbornice na výbušniny, která zoufale touží po akci. A Maria (Maya Sansaová) je italská šlechtična, která v utajení pracuje pro francouzský odboj. Příběh pěti žen, které se staly hrdinkami, byl inspirován skutečným osudem Lisy Villameurové, která působila za 2. světové války ve francouzském odboji. Vysílání: 17.10., 23.00 hod., ČT2.

Julie
Julie je alkoholička a životem se propíjí celé noci, že přes den sotva stačí vystřízlivět. Vyhazov z práce je jen logickým vyústěním jejích "úletů". Julie je bez prostředků, muže má vždy sotva na jednu noc. Její život je jedna velká bezradnost a kocovina. Podlehne prosbám své známé, která jí slíbí velké peníze, když jí pomůže unést jejího syna, který žije se svým otcem a se kterým se sama nesmí stýkat. Od první chvíle, už když si Julie opatřuje revolver, je všechno špatně. A ona se řítí šílenou rychlostí do kalvárie, která vede ze Států do Mexika a přes drogovou mafii až po tu nejzazší mez. Jedinečný výkon Tildy Swintonové dává tomuto filmu odpudivě krásnou hloubku. Vysílání: 18.10., 23.45 hod., ČT1.

Jdi za svým snem (Non smettere di sognare)
Po smrti matky vyrůstají obě sestry s nevlastním otcem Luigim, který ztrátu milované ženy utápí v alkoholu. Věčné domácí hádky a prachmizerné vyhlídky do budoucna nebaví ani jednu z nich a pomalu v nich uzrává rozhodnutí se osamostatnit. Anna se vydá do Milána, kde by jí měl kdosi pomoct s prací v televizi. Jenže onen kdosi na dívku z Janova dávno zapomněl, a tak nezbývá, než vzít práci v restauraci a sestře statečně lhát o skvělé kariéře. Stella se vždy toužila stát baletkou, matčina smrt ji toto velké přání o deset let oddálila, nyní však čeká na konkurz do mezinárodní taneční školy, jenže dopis s pozváním ne a ne přijít. Ukáže se však, že jej Luigi záměrně schoval, aby o Stellu nepřišel. Dívka naštěstí včas zradu odhalí, jenže vysněný konkurz nakonec není začátkem nového života. Alternativní tanec konzervativní komisi nepřesvědčí a zdá se, že Stelle nezbude, než se vrátit do rybí továrny a po nocích si přivydělávat tančením u tyče. Je tu ještě možnost kontaktovat slavného producenta Lorenza Molinariho, v jehož klipu náhodou vystupovala, jenže to ji hrdost nedovolí. Lidé, kteří jsou si určeni, se ale nakonec vždy setkají... Vysílání: 18.10., 14.10 hod., ČT2.

Královna Alžběta
16. století. Anglie je rozdělena na dva nesmiřitelné náboženské tábory - protestanty a katolíky. Současná královna Marie Tudorovna nemá dědice a ji i její katolické stoupence děsí představa, že by na trůn dosedla královnina nevlastní sestra Alžběta, protestantka. Přesně to se však po smrti Marie stane. Katolíci musí souhlasit s tím, že na trůn bude povolána charismatická a citově založená Alžběta. Mladá královna se ovšem vzápětí dozvídá o žalostném stavu země, ohrožované vnějšími i vnitřními nepřáteli a nic nenasvědčuje tomu, že právě začíná ono slavné období, které vstoupí do historie jako alžbětinská éra.
Velkoryse pojatý film sleduje první období vlády významné anglické panovnice Alžběty I., která žila v letech 1533–1603. Indický režisér Shekhar Kapur ve svém prvním zahraničním angažmá natočil moderní historickou fresku s atraktivní výpravou a vynikajícími hereckými výkony. Snímek byl především obrovskou hereckou příležitostí pro do té doby nepříliš známou australskou herečku Cate Blanchettovou, která byla za svůj výkon oceněna prestižním Zlatým glóbem a již role Alžběty katapultovala mezi filmové hvězdy první velikosti. V dalších rolích výborně obsazeného filmu se objevují Geoffrey Rush, Joseph Fiennes, Richard Attenborough, Daniel Craig, Fanny Ardantová, Vincent Cassel či bývalá fotbalová hvězda Eric Cantona. Kapur s Blanchettovou se k tématu vrátili ve filmu Královna Alžběta: Zlatý věk (2007), líčícím vrcholné období Alžbětiny vlády. Vysílání: 20.10., 22.05 hod., ČT1.

Centurion
Píše se rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od afrických pouští až ke Kaspickému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, jimž se podařilo díky partyzánské taktice boje zastavit římskou invazi. Patová situace trvá již téměř dvacet let. Nyní vydal Řím rozkaz překonat tento mrtvý bod za každou cenu. Centurion Quintus Dias, který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou legií pod vedením generála Virila na sever, aby tento rozkaz splnili.
Film britského režiséra Neila Marshalla vychází z reálných historických událostí, o historii jde ale až na druhém místě. Specialista na akční a hororové snímky (Psí vojáci, Pád do tmy, Soudný den) i zde předkládá především dynamicky natočenou přímočarou podívanou, v níž se rozhodně nijak nešetří patřičně krvavými bojovými scénami. Jistou nadstavbu pak představuje možná paralela se současnými asymetrickými válečnými konflikty, které jsou špinavé, beze cti a bez konce, přičemž žádná z válčících stran není v právu a každá se dopouští zvěrstev. Vysílání: 20.10., 00.10 hod., ČT1.

Filmový klub Čtyři lvi
Parta potenciálních teroristů plánuje útok, při kterém má protéct mnoho krve. Jen se nemohou shodnout, čí krev by to měla být. Síla filmu nabitého černým humorem spočívá v nejednoznačnosti i podvratnosti, s jakou nakládá se stereotypy muslimů, britských politiků i fanatiků jakéhokoli druhu. O sebevražedných atentátech se tu hovoří stejně bezelstně jako o příběhu filmu Lví král. Humor nevyplývá jen z účelně pointovaných situací či široké palety exotických nadávek, ale i z precizní charakterizace postav. Ty snímek představuje jako nebezpečné nejen pro britskou společnost, ale především pro ně samotné. Ačkoli je divák stavěn do pozice, kdy se směje přípravám teroristické operace, je tento smích zákonitě doprovázen mrazením v zádech. Originální, odvážný, humorný ale nikoli neuctivý snímek klade mezi řečí mnoho otázek, nad nimiž však stojí ta nejzásadnější: Kde leží a jak tenká je hranice mezi mučedníkem a hňupem?
Doslova třaskavá komedie o sebevražedných teroristech je celovečerním filmovým debutem britského satirika Chrise Morrise. Umělec, přezdívaný mediální terorista, se proslavil jako scenárista, režisér i protagonista televizních pořadů, které svou satiričností a surreálnem navazují na nejlepší tradice britské komedie (mj. role Denholma v seriálu Ajťáci). Začátky Morrisova humoru spadají do let, kdy pracoval v rádiu BBC. Z rozhlasového pořadu On the Hour vzešel i cyklus parodující televizní zprávy The Day Today (1994), za který získal Cenu BAFTA. Série Brass Eye (1997) představila šest fiktivních reportáží a po ukončení pořadu zveřejnil Morris v deníku Guardian svůj vlastní nekrolog. Snímek Čtyři lvi posbíral řadu mezinárodních filmových ocenění. Na MFF v Karlových Varech získal cenu Nezávislá kamera jako nejlepší film ze sekce Fórum nezávislých. Vysílání: 20.10., 22.50 hod., ČT2.

Filmové návraty Stopaři
Americký western Stopaři (1956) je u nás prakticky neznámým dílem, a přece se jedná o jeden z nejlepších snímků tohoto divácky velmi oblíbeného žánru. Příběh Ethana Edwardse (jedna z nejlepších rolí Johna Waynea), který stráví několik let neúnavným pátráním po malé neteři unesené Komanči, nebyl v době svého vzniku plně doceněn (nemá např. jedinou nominaci na Oscara!!) a zaslouženého uznání se dočkal až s časovým odstupem. V sedmdesátých letech se jeho motivy objevily v tak různorodých snímcích, jako např. Lucasovy Hvězdné války či Scorseseho Taxikář. Hlavní hrdina je v podstatě zatvrzelým rasistou, který nechce svoji příbuznou zachránit, ale zabít za to, že se stala indiánskou squaw. Jeho nenávist k indiánům je silnější než pud sebezáchovy a projevuje se např. nesmyslným vybíjením bizonů, kteří jsou hlavní obživou indiánských kmenů.
Snímek natočil klasik světové kinematografie John Ford (1894–1973), jediný tvůrce, který má na svém kontě čtyři Oscary za režii (Denunciant, Hrozny hněvu, Bylo jednou zelené údolí, Tichý muž). I když žádnou ze zlatých sošek nedostal za některý ze svých westernů, je považován právě v tomto žánru za nepřekonatelného mistra. Většina jeho westernů vznikla v krásných exteriérech Údolí monumentů (Monument Valley) na pomezí států Utah, Arizona a Nevada a Stopaři nejsou v tomto ohledu výjimkou.
Působivou majestátnost krajiny doplňuje příběh s až antickým tragickým podtónem. Zatrpklý vyděděnec Ethan nemá žádnou rodinu, a jak sám v úvodu filmu přijíždí na ranč svého bratra, tak na jeho konci zase odjíždí do neznáma jako poutník odsouzený k věčnému bloudění. V hereckém obsazení filmu ještě zaujme tehdy nastupující hvězda nové generace Jeffrey Hunter v úloze mladého Martina, který Ethana při jeho pátrání doprovází, a stálý představitel Fordových snímků Ward Bond jako reverend Clayton. Postavu unesené Debbie vytvořily sestry Lana a Natalie Woodovy. Vysílání: 21.10., 12.00 hod., ČT2.

Bratři
Michael měl vždycky všechno pod kontrolou: úspěšnou vojenskou dráhu i rodinný život s krásnou ženou Sarah a dvěma dcerami. Jeho mladší bratr Jannik je jeho pravý opak, dokonce nějaký čas strávil ve vězení. Otec, který neskrývaně dává přednost svému úspěšnějšímu synovi, nemá pro Jannika vlídné slovo a v rodině to pod klidným povrchem skřípe. Pak je Michael vyslán na vojenskou misi do Afghánistánu. Během plnění jednoho úkolu je sestřelen jeho vrtulník a Michael prohlášen za mrtvého. Zdrcenou Sarah utěšuje Jannik a navzdory své pověsti ukazuje, že je schopný se postarat o sebe i Michaelovu rodinu. Brzy začne být jasné, že vzájemné pocity válečné vdovy a jejího švagra se vyvíjejí až za hranice příbuzenských sympatií. Náhle se ale Michael vrací domů po utrpení stráveném v afghánském zajetí. Když se vás dotkne smrt, nic už nemůže být jako dřív... Režisérka Susanne Bierová o Bratrech prohlásila: „Tento film přenáší mezinárodní konflikt, o němž čteme jen v novinách, do kontextu každodenního života. Byla jsem fascinována tím, jak se může všední život proměnit více či méně nahodilými událostmi a jak lidé na tyto radikální změny reagují. I když dánské vojenské kruhy považují můj film za politický, pro mne je to především příběh o lásce, o možnosti milovat v moderním životě.“
Susanne Bierová patří k předním a světově uznávaným dánským režisérům. Její propracovaná a nesentimentální dramata reflektují etické otázky vyvolané tím, když jistoty každodenního života náhle vezmou za své. V Dánsku na sebe režisérka poprvé upozornila romantickou komedií Ten jediný (1999), která ovládla předávání dánských výročních cen Bodil a Robert. Na dramatu Otevřená srdce (2002), natočeném podle manifestu Dogma, poprvé spojila síly se scenáristou Andersem Thomasem Jensenem. Jejich spolupráce se ukázala být ideální symbiózou a od té doby realizuje Bierová výhradně Jensenovy scénáře, konkrétně k filmům Bratři (2004), Po svatbě (2006) a Lepší svět (2010). Jedinou výjimkou zatím byl projekt Spálené vzpomínky (2007), kterým si věhlasnou dánskou režisérku pokusil přivlastnit Hollywood. Americké producenty zřejmě nalákala oscarová nominace filmu Po svatbě, ale o režisérce věděli již od festivalových úspěchů jejích předchozích filmů. Snímek Bratři se ostatně stal předmětem stejnojmenného amerického remaku z roku 2009, kde hlavní role ztvárnili Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal a Natalie Portmanová. Nicméně již originál se může vedle jiných kvalit chlubit také hvězdným a světoznámým obsazením složeným z dánských herců, kteří hráli ve význačných evropských snímcích i v amerických hitech. Vysílání: 21.10., 00.20 hod., ČT2.

13.10.2012 08:10:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...