zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Kolář a Béatrice Bizot - Korespondáž

Jiří Kolář a Béatrice Bizot - Korespondáž

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na základě zapadlého příběhu a jako poctu Jiřímu Kolářovi a jeho schopnosti podněcovat lidi ke kreativitě zkoncipovali kurátoři Národní galerie Anna Pravdová a Petr Přibyl výstavu Korespondáž.

Nazvali ji podobně jako své techniky pojmenovával Jiří Kolář muchláž, roláž apod., protože výstavními objekty jsou dosud veřejně neprezentované koláže z umělecké sbírky Památníku národního písemnictví, které vznikly mezi létem 1986 a podzimem 1987.

K jejich zrodu se váže až romantický příběh, avšak typický pro vztah Jiřího Koláře ke svým bližním. Jiří Kolář se seznámil koncem léta 1986 v Normadii s dvacetiletou dívkou Béatrice, která se chtěla stát novinářkou a v oné době pobývala na stáži v redakci Elle. Kolář jí vyprávěl o své ženě Běle, která se velmi zdokonalila v psaní, když mu každý den posílala do francouzského exilu dopis. Navrhl Béatrice, aby mu také psala každý den třeba jen krátkou zprávu a na oplátku, že jí za to vytvoří malou koláž. Na potvrzení úmluvy byla uzavřena i smlouva s pevnými pravidly. Dívka se tak učila psát a Kolář se dozvídal, co je nového v kulturním životě v Paříži. Za dobu vzájemné korespondence vzniklo na čtyři stovky koláží, z jejichž výběru je výstava sestavena. Nechybí ukázky dopisů Béatrice i uvedená smlouva.

Béatrice se však nakonec na novinářskou dráhu nedala a přešla na studium sochařství, nejdříve v Miláně a pak v USA, a tak druhou částí náplně výstavy představují její sochy velmi ovlivněné Kolářovou poetikou - např. torza žen z prostříhaných pruhů plechu, ze lžic apod.

Podobně jako svou ženu nebo Béatrice podněcoval Jiří Kolář k psaní Marii Vaculíkovou i Ludvíka Vaculíka, když se octl v tvůrčí krizi při psaní Českého snáře. Poskytoval svému okolí podporu nejen duševní ale i materiální, byl totiž také prvním mecenášem Společnosti přátel Národní galerie, založené právě před 20 lety.

K výstavě vychází katalog z pera jejích autorů v zajímavém "diářovém" formátu s vyobrazením téměř tří stovek koláží, s texty dopisů Béatrice, se studiemi obou kurátorů včetně studie španělského kunsthistorika Antonia Salceda Milianiho o sochařském díle Béatrice Bizot.

Doprovodný program je velice pestrý a vedle různých prohlídek a workshopů nabídne návštěvníkům i osobní setkání s Béatrice Bizot na výročním setkání Společnosti přátel Národní galerie 8. prosince.

Výstava Jiřího Koláře a Béatrice Bizot Korespondáž probíhá ve sbírce moderního umění NG v prvním patře Veletržního paláce v Holešovicích do 17. března 2013.

17.12.2012 23:12:53 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...